Ostatnio nasiliła się aktywność tzw. kreacjonizmu naukowego, podważającego teorię ewolucji. Ta krytyka oparta jest na dezinformacji, dlatego należy jej się przeciwstawiać.
Blog > Komentarze do wpisu

Nierzetelność kreacjonizmu

Postanowiłem założyć ten blog, ponieważ w ostatnich latach nasiliła się aktywność „kreacjonizmu naukowego”, podważającego teorię ewolucji. Krytyka jako taka nauce nie szkodzi, ale krytyka kreacjonistów oparta jest na fałszu i dezinformacji, co jest zjawiskiem szkodliwym, któremu należy się przeciwstawić.

Według zasad dyskursu naukowego, jeśli wracamy do kwestii, które uznano za rozstrzygnięte, to znaczy, że mamy jakieś nowe dane, które mogą ożywić zakończone już dyskusje. Postronne osoby, które zauważyły mobilizację kreacjonistów mogłoby więc dojść co wniosku, że znaleźli oni coś nowego na poparcie swoich poglądów. Ale nic się nie zmieniło; kreacjoniści nie przedstawili ani jednego nowego faktu ani argumentu. Wzrost aktywności kreacjonistów ma przyczyny społeczne, ideologiczne i polityczne, a nie naukowe; związany jest przede wszystkim z ożywieniem środowisk religijnych oraz dążeniem do poszerzania wpływu religii. Argumenty, które 20-30 lat temu uznano by za śmieszne, dzisiaj wygłaszane są z całą powagą.

Kreacjoniści stojący w pierwszej linii ataku ujawniają swoją nierzetelność w dwóch zasadniczych kwestiach, zanim jeszcze przedstawią rzekome dane uzasadniające swoją krytykę ewolucjonizmu. Po pierwsze, wykorzystują fakt dość powszechnego w społeczeństwie niezrozumienia słowa „teoria”, by tworzyć fałszywe wrażenie, że ewolucjoniści próbują tuszować słabości swoich przekonań. Po drugie, nadużywają filozofię nauki twierdząc, że sami postępują „naukowo”, gdy atakują ewolucję. Ale ta sama filozofia pokazuje, że ich własne poglądy nie mają nic wspólnego z nauką, i że „naukowy kreacjonizm” jest określeniem pozbawionym znaczenia i wewnętrznie sprzecznym, przykładem tego, co Orwell nazywał „nowomową”. Rozwinę te kwestie w kolejnych notkach.

poniedziałek, 10 marca 2014, empirio

Polecane wpisy

Najlepsze strony
Ciekawe Blogi
Fajne stronki, fajne strony, ciekawe strony, blogi
DOBRE STRONY